Rynek płyt winylowych od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans i zaskakuje analityków rosnącą liczbą sprzedanych egzemplarzy. To już nie jest moda, lecz stała tendencja wzrostu, przekładająca się na miliony sprzedanych egzemplarzy.

W pierwszej połowie 2014 roku, w USA sprzedano już 4 mln egzemplarzy winyli (longplayów), czyli mniej więcej tyle, ile w całym 2010 roku. W obecnym roku możemy się więc spodziewać rekordowej sprzedaży.

Takich wyników na ryku winylowym już nikt nie pamięta. W ubiegłym roku sprzedano ich łącznie 6 mln sztuk. W tym roku już 4 mln. Poziom sprzedaży w 2014 r. planowany jest na 8,3 mln sztuk.

Porównując pierwsze półrocze 2014 roku do analogicznego okresu 2013 roku, sprzedaż winyli już jest wyższa aż o 38 procent. Dla porównania – w 1993 roku sprzedano ich tylko 300 tys., w 2003 – 1,4 mln, w 2007 roku spadła do poziomu miliona sztuk i od tego czasu cały czas rośnie.

Sprzedaż płyt winylowych w USA

Wielu artystów powróciło do wydawania winyli, a kolejni wydają je w nowych, innych formach, dbając o ciągły rozwój tego nośnika i dając mu nowy oddech. Przykładem jest Jack White. Jego winyl zawierający ostatnie wydawnictwo “Lazaretto” jest z jednej strony matowy, a z drugiej błyszczący, w zależności od tego gdzie przyłożycie igłę usłyszycie wersję elektroniczną, bądź akustyczną utworu, na płycie są też ukryte tracki odtwarzane w innych prędkościach (45 rpm i 78 rpm). To pierwsza tego typu płyta na świecie. Strona A gra niestandardowo, igłą porusza się od środka płyt do zewnątrz, a na samym końcu każdej strony utwory zapętlają się tworząc powtarzającego się groove`a.

Sama prezentacja zajmuje aż ponad dziewięć minut, ale naprawdę warto to obejrzeć. Tak samo, jak korzystać z tego niesamowitego nośnika dającego chyba najwięcej radości w obcowaniu z muzyką.

Graf. MuzykaiPrawo

Fot. sxc.hu

One Response to Rośnie sprzedaż winyli. Rekordowa prognoza na 2014 rok

  1. Paweł says:

    czyli reverse play i locked grooves 🙂 nic nowego, ale miło, że Jack propaguje. Przy jego obrotach – jeśli zrezygnuje z CD [jeszcze tego nie zrobił?] – fani kupią winyl każdego wydawnictwa. Niech korzysta i ze sławy i z koniunktury, jestem za.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *