Popularny serwis umożliwił Universalowi usunięcie z konta swojego użytkownika treści, które uznał za naruszające prawo autorskie. Decyzja zapadła bez żadnego udziału właściciela konta, DJ-a, jednocześnie autora audycji radiowych. Jego konto zresztą zablokowano.

Jeżeli łudziliście się, że SoundCloud jest ostatnim miejscem w sieci, gdzie można prezentować np. dj-skie sety, bez zarzutu o naruszenie prawa autorskiego, to liczcie się z tym, że tego rodzaju sytuacja nie potrwa już długo.

Dj Brainz zamieszczał na SoundCloudzie ślady ze swoich audycji radiowych wychodząc z założenia, że zapoznawanie się z nimi przez użytkowników portalu przyczyni się do większej popularności promowanych artystów. Zaznaczmy od razu, że jest to powszechna praktyka na tym portalu (wrzuty dj-skich setów), jednak w świetle prawa autorskiego jest to działanie nielegalne, za które na gruncie polskich przepisów grozi nawet postępowanie karne.

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dj Brainz, któregoś słodkiego dnia zauważył po prostu, że jego konto zostało zablokowane, ze względu na liczbę naruszeń praw autorskich. Postanowił jednak zapytać SoundCloud, co było przyczyną tej decyzji. Sound Cloud mu odpowiedział, że bezpośrednio pliki z jego konta usuwał… Universal, SoundCloud nie miał nad tym kontroli, a także nie został poinformowany, które konkretnie pliki umieszczone na koncie Dj Brainza naruszały prawo autorskie. “Spójrz na swoją tracklistę – wówczas dowiesz się, jakie pliki zniknęły” – odpowiedział SoundCloud.

Sound Cloud, a Prawo Autorskie

Odpowiedź SoundClouda do DJ Brainz`a

Sytuacja jest dość szokująca, wynika z niej bowiem, że SoundCloud bezpośrednio oddaje możliwość kontroli nad treściami zamieszczanymi przez użytkownika na platformie, podmiotowi trzeciemu – w tym przypadku Universalowi. Użytkownik nie ma żadnej możliwości obrony w stosunku do działań podjętych wobec zamieszczonych przez niego treści.

Według “Torrentfreak” to nie pierwszy przypadek kontrowersyjnego zachowania SoundCloud. Niedawno dość głośną sprawą było usunięcie 70 proc. zasobów konta DJ`a Kaskade, który ostatecznie zlikwidował swoje konto na tej platformie, przenosząc wszystkie zamieszczane utwory na swoją własną stronę www.

Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja dotycząca prawdopodobnego zakupu SoundCloud`a przez Twittera. Wartość SC opiewa obecnie na około 700 mln dolarów, a jego główną siłę stanowi ponad 250 mln aktywnych użytkowników. Problemem są jednak prawa autorskie, które na tej platformie, według dużych wytwórni, są nieustająco łamane. Prawdopodobnie to była główna przyczyna wycofania się Twittera z przygotowywanej umowy.

Źródło: TorrentFreak

Fot. TorrentFreak, MuzykaiPrawo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *