Brytyjski Sąd Najwyższy oddalił powództwo wytwórni Cayman Music o prawa do 13 piosenek Boba Marleya, w tym do “No Woman, No Cry”. Problem trwa od lat, bo Marley, by ominąć zapisy ważnego kontraktu, w latach `70… przepisywał autorstwo do swoich piosenek, na swoich współpracowników.

Wytwórnia Cayman Music sądziła się z Blue Mountain Music, spółki zależnej Island Records, o prawa do 13 piosenek legendy reggae, w tym do słynnej “No Woman, No Cry” – napisanych między październikiem 1973, a październikiem 1976 r. W tym okresie Marley miał ważny kontrakt z Cayman Music.

Cayman Music sprzedał prawa do wszystkich piosenek Marleya, jakie miał w swoim katalogu do Island Records w 1992 r. Prawami zarządza Blue Mountain Music. Cayman twierdził jednak, że 13 z nich nie zostało sprzedanych w ramach tej umowy, gdyż Marley uczynił ich autorami swoich współpracowników, pomimo, że faktycznie napisał je sam. Zatem katalog ich nie obejmował.

W trakcie procesu wyszło jednak, że Marley faktycznie “oszukańczo” przepisywał swoje piosenki na inne osoby, żeby uniknąć automatycznego przejścia praw na Cayman Music. Blue Mountain podkreślał, że w świetle prawa pomimo zastosowania tego “podstępu”, umowa z 1992 roku obejmowała prawa do wszystkich piosenek napisanych (faktycznie) przez Boba Marleya w czasie, gdy miał ważny kontrakt z Cayman Music.

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł iż w świetle prawa Cayman nie miał nigdy praw do 13 piosenek Marleya, o które się sądził z Blue Mountain, oraz, że umowa sprzedaży praw (z 1992 r.) nie jest w tym przypadku właściwym adresem roszczeń wytwórni.

Co ciekawe, w 1988 roku Cayman Music próbował walczyć o 13 spornych piosenek wytaczając proces Ricie Marley. Jednak pozew został oddalony przez sąd w Nowym Jorku.

Spór pomiędzy wytwórniami Cayman Music i Blue Mountain Music dotyczył słynnych piosenek: Crazy Baldhead; Johnny Was; Natty Dread; No Woman, No Cry; Positive Vibration; Rat Race; Rebel Music (Road Block); Talking Blues; Them Belly Full; Want More; War; Who The Cap Fit; oraz So Jah Seh.

Fot. ken-do, lic. CC SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *