Plagiat to chyba najbardziej wstydliwa i społecznie piętnowana forma zagarnięcia cudzej pracy intelektualnej pod swoje skrzydełka. Co jednak w przypadku, gdy okazuje się, że święci w tym temacie nie są nawet dawni mistrzowie?

Czytaj: “Stairway to Heaven” bez skazy. Sąd odrzucił pozew o plagiat.

Spójrzcie na ten obraz. To jeden z obrazów słynnej serii “Historia Marii Medycejskiej” zamówionej przez królową matkę u jednego z mistrzów wszechczasów, czyli Paula Rubensa. Tytuł obrazu to “Spotkanie Marii Medycejskiej i Henryka IV w Lyonie.

Rubens_medici_cycle_meeting_at_Lyon

A teraz drugi obraz, tym razem pędzla znakomitego Paula de Vosa “Arka Noego”.

Paul_de_Vos,_Ark_van_Noah

Znacie zabawę pn. “Znajdź różnice”. Spróbujemy ją odwrócić w inną: “Znajdź podobieństwa”. Jeszcze raz zatem- fragment – obrazu Rubensa.

Rubens_medici_cycle_meeting_at_Lyon_lewki

A teraz fragment obrazu de Vosa.

Paul_de_Vos,_Ark_van_Noah_lewki

Obaj panowie żyli w tym samym okresie. Rubens w latach 1577 – 1640, a de Vos w latach 1595 – 1678. Obraz Rubensa powstał pomiędzy 1621 -, a 1625 rokiem. Obraz de Vosa? Nie mamy pojęcia.

Natomiast podobieństwo lwów jest więcej niż delikatne. Pytanie, czy panowie inspirowali się nawzajem, czy może jednak oba lwy pochodzą z jeszcze innego źródła.

Po kilkuset latach na powyższe pytania prawdopodobnie nie odpowiemy, możemy się jedynie zastanawiać, czy wzajemne przejmowanie, czy też inspirowanie się różnymi dziełami rozwija kulturę, czy też ją hamuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *