Taylor Swift wycofała się ze współpracy ze Spotify. Piosenkarka odmówiła udostępnienia użytkownikom serwisu swojego najnowszego albumu “1989”, który jest na dobrej drodze, by przekroczyć pułap sprzedaży 1,3 miliona kopii. Cały katalog z muzyką Taylor Swift został przez nią usunięty ze Spotify.

Swift już wcześniej wypowiadała się na temat swojego stosunku do Spotify. W 2012 nie zgodziła się na publikację przez serwis albumu “Red”, zaś w tym roku skrytykowała model streamingowy w artykule dla Wall Street Journal: Piractwo, wymiana plików i streaming spowodowały drastycznie spadek sprzedaży komercyjnych albumów i każdy artysta inaczej radził sobie z tym problemem. (…) W mojej opinii muzyka nie powinna być za darmo, a moja prognoza jest taka, że indywidualni artyści i ich marki pewnego dnia zdecydują, ile wynosi stosowna cena za album. Mam nadzieję, że nie zaniżą własnej wartości, ani wartości ich sztuki. ­ pisze artystka.

Czytaj: Czy szef Spotify był współtwórcą uTorrenta? Cenzura na Wikipedii

Spotify w odpowiedzi, na swoim oficjalnym blogu opublikował post, w którym wręcz błaga artystkę, by ta zechciała wrócić do współpracy. Mamy nadzieję, że [Taylor] zmieni zdanie i dołączy do nas w budowaniu nowej muzycznej ekonomii, która będzie korzystna dla każdego. Wierzymy, że fani powinni móc słuchać muzyki gdziekolwiek i kiedykolwiek zechcą, a także że artyści mają absolutne prawo by być opłacanymi za ich pracę i chronionymi przed piractwem. Dlatego wypłacamy około 70% naszych dochodów z powrotem społeczności muzycznej. ­ czytamy w poście.

Dodatkowo przedstawiciele Spotify argumentowali, że utwory Swift odtworzyło 16 milionów użytkowników w ciągu ostatnich 30 dni, znalazły się one również na 19 milionach playlist.

Post Spotify kończy sparafrazowanymi słowami piosenki artystki: PS – Taylor, obydwoje byliśmy młodzi, kiedy Cię pierwszy raz ujrzeliśmy, ale teraz jest nas ponad 40 milionów, którzy chcą byś została, została, została. To historia miłosna, maleńka, po prostu powiedz “Tak”.

Póki co, Taylor wciąż mówi: Nie.

Fot. Jana Zills – Taylor Swift 2013 RED Tour, lic. CC BY – SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *