You Tube uruchomił nową, płatną subskrypcję – „YouTube Music Key”. Music Key ma być odpowiedzią na stale zmieniający się przemysł muzyczny. Z roku na rok odnotowuje się coraz większy spadek pobrań zasobów cyfrowych, a wzrost zainteresowania usługami streamingu, jak Spotify, czy Beats Music.

You Tube w tym tygodniu uruchomił usługę oferującą stream wysokiej jakości muzyki i klipów muzycznych. „Chcemy, by YouTube był wciąż najlepszym miejscem do spotkania artystów i fanów” ­ – mówi Chritopher Muller, dyrektor ds. partnerstwa muzycznego You Tube.

Czytaj: Serwisy streamingowe, a pieniądze dla Twórców.

Płatna subskrypcja pozwoli na pozbycie się reklam, odtwarzanie muzyki w tle, oraz w trybie offline. Music Key być może będzie  odpowiedzią dla każdego, kto marzył o przechowywaniu klipów muzycznych w jakości HD na swoim urządzeniu przenośnym.

Na razie ma ona funkcjonować w wersji beta i dostępna będzie jedynie przez zaproszenie w USA i sześciu krajach europejskich. Użytkownicy z zaproszeniem otrzymają darmowy dostęp do usługi na sześć miesięcy. Po tym czasie darmowy trial wygaśnie i użytkownik zdecyduje, czy usługa warta jest płatnego abonamentu, który wynosi obecnie 7.99$ miesięcznie. Istnieje również „tylne wejście.” Każdy, kto chce wypróbować Music Key w wersji beta może zarejestrować się w Google Play Music.

YT nie zdradza, kiedy planuje udostępnić usługę w pełnej wersji dostępnej dla wszystkich. Zresztą, samo uruchomienie Music Key było przekładane wielokrotnie. Oficjalnym powodem było poszukiwanie przez koncern odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć produkt warty wnoszenia opłaty, nie naruszając tym samym wartości głównej, czyli darmowej usługi You Tube? Efektem wysiłków Google, jest hybryda – podobna do Spotify, ­ które według prognoz zwiększy generalną ilość odsłuchań muzyki na YT. Im więcej odsłuchów, tym więcej reklam, a im więcej reklam, tym większe zyski.

Koncern podkreśla, że jak do tej pory wypłacił artystom i wydawcom ponad miliard dolarów opierając się wyłącznie na zyskach z reklam. Jednak z drugiej strony to właśnie YouTube cieszy się najgorszą opinią wśród artystów, bo po prostu za odsłuchy wypłaca najmniej ze wszystkich serwisów streamingowych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *