Sprawozdania ZAiKS za 2013 roku ciąg dalszy. Z danych finansowych stowarzyszenia wynika, że przeciętna pensja za pracę wynosi tam 10 330 zł. W ubiegłym roku stowarzyszenie kupiło także Pałac w Janowicach za… 4,6 mln zł.

Informacja o pałacu kupionym przez stowarzyszenie, jakoś umknęła w natłoku medialnych informacji, a jest niezwykle ciekawa. Chodzi o Pałac w Janowicach (małopolskie, powiat tarnowski), który należał do krakowskiej Politechniki. Od 2006 roku był wydzierżawiony, odbywały się tam głównie śluby. W 2013 roku został wystawiony na przetarg. W pierwszym chętnych nie było. W drugim, na placu boju przybyło tylko Stowarzyszenie ZAiKS, które ostatecznie za budynek i otaczający go park zapłaciło 4,6 mln zł. W sprawozdaniu czytamy, że chodzi o “zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej zespołem budynków o charakterze dworsko – pałacowym w Janowicach wraz z częściowym wyposażeniem”.

Czytaj: ZAiKS opublikował sprawozdanie za 2013 rok. Koszty obsługi tantiem? Aż 16,9 proc.

O tym, co ma znaleźć się w Janowicach, czytamy w portalu “Nasze Miasto”, które informując o przetargu napisało, że chodzi o stworzenie nowoczesnego Centrum Pracy Twórczej. Rzeczywiście stowarzyszenie kupiło piękny obiekt, zapewne wymagający wielu nakładów remontowych i renowacyjnych.

Jak czytamy w Wikipedii, Pałac to: “Murowany obiekt zbudowany w XIX wieku w stylu angielskiego neogotyku na miejscu istniejącego wcześniej dworu, z którego do dnia dzisiejszego zachowały się piwnice. Obok wybudowano wolnostojącą kwadratową wieżę połączoną z pałacem czteroprzęsłowym arkadowym przejściem. Park, otaczający pałac, o powierzchni 9,5 ha, rozwinięty jest z założenia tzw. ogrodu w stylu angielskim. Szata roślinna to dęby szypułkowe, klony, lipy, graby, jesiony, wierzby, topole, czeremchy. Wśród krzewów: jaśminy, leszczyny, głogi i inne”.

Czytaj: ZAiKS. Jak odebrać swoje pieniądze. Przewodnik po tantiemach

ZAiKS podchodzi do nowego obiektu i, jak czytam w sprawozdaniu, powołał swoich grupę roboczą składającą się z 10 osób, której celem jest “opracowanie sposobów wykorzystania, oraz promocji obiektu w Janowicach”. Zauważamy (bez zbędnej złośliwości), że przykładowo inna grupa robocza do rozpatrywania jakże istotne obecnie problemu “podziału wynagrodzeń za utwory wykorzystane w Internecie” liczy sobie zaledwie… cztery osoby.

Równie interesującym “kwiatkiem” ze sprawozdania jest poziom płac w Stowarzyszeniu, o których wielu twórców może sobie tylko pomarzyć.

W 2013 roku łącznie na wynagrodzenia ZAiKS przeznaczył 59 298 081 zł, czyli blisko 60 mln zł.

ZAiKS wynagrodzenia 2014

Jeżeli dodamy do tego przeciętne zatrudnienie, które wyniosło dokładnie 466,52 etaty…

Zatrudnienie ZAiKS 2014

…to ostatecznie wychodzi nam całkiem przyzwoita, miesięczna, statystyczna pensja. Gdy podzielimy 57 830 138,47 zł (z kwoty przeznaczonej na pensje odjęliśmy “działalność społeczną”) przez liczbę etatów, czyli 466,52, a następnie przez liczbę miesięcy w roku (12) to wyjdzie nam,…. 10 330 zł.

Oczywiście trzeba pamiętać, że podana wyżej suma jest kwotą orientacyjną. Nie sposób jednak dyskutować z tym, że faktycznie ZAiKS wydał na pensje prawie 60 mln zł. Trudno jest też powiedzieć, jak te pieniądze rozkładają się na poszczególne etaty, bo faktycznie właśnie ta kwestia byłaby z pewnością najbardziej interesująca.

Czy ktoś chce jeszcze dyskutować z potrzebą głębokiej reformy tej instytucji?

Fot. Flickr/ms.akr, lic. CC BY 2.0

Źródła: Sprawozdanie z działalności, oraz sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za 2013 r.

One Response to ZAiKS: W 2013 r. na pensje poszło 59,2 mln zł. Na pałac 4,6 mln zł

  1. Jakub Libner says:

    Szkoda że takie gadanie tyle daje co gadanie o politykach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *